نقش بازارگردانی در روزهای نوسانی بورس

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به افت شاخص بورس و قیمت سهام گفت: با اقداماتی همچون بازارگردانی می‌توان تبعات منفی افت‌های بازار سهام از جمله خروج همیشگی تازه‌واردان از این بازار را به حداقل رساند.

محمد کریم‌آبادی با اشاره به افت پیاپی شاخص بورس و قیمت سهام شرکت‌ها در هفته‌ای که گذشت گفت: یکی از دلایل افت شاخص بورس و قیمت‌ها در این مدت اصلاح بازار سهام بورس که بخشی از آن مربوط به عرضه‌های سنگین حقوقی‌ها در این بازار است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: با توجه به افت‌ شاخص و قیمت سهام شرکت‌های مختلف در هفته گذشته آن هم با حضور تازه‌واردان به بازار سهام که تجربه‌ اندکی از این بازار دارند، باید تلاش شود تا با این دسته اتفاقات شاهد خروج همیشگی سرمایه‌گذاران از بازار سرمایه نباشیم و با اقداماتی همچون بازارگردانی می‌توان تبعات منفی افت‌های بازار سهام را به حداقل رساند.

وی با اشاره به این که شاید گزارش‌های شش ماهه شرکت‌ها که رفته رفته منتشر خواهند شد بتوانند از حجم عرضه و فروش در بازار کم کنند، اضافه کرد: البته اصلاح شاخص بورس و قیمت‌ها دور از انتظار نبود؛ چرا که رشد چند ده هزار واحدی شاخص بورس می‌بایست در مقطعی متوقف و بازار استراحت می‌کرد که در هفته‌های گذشته این اتفاق نیفتاد.

این کارشناس بازار سهام در خصوص تاثیرپذیری معاملات بازار سرمایه از سایر بازارها اذعان داشت: در حال حاضر نرخ سود بانکی به میزانی جذاب نیست که نقدینگی از سایر بازارها از جمله بازار سهام به سمت بانک‌ها بروند. ضمن اینکه سایر بازارها از جمله مسکن و خودرو هم کاملا رکودی هستند و شاهد افت قیمت‌ها نیز در این بازارها هستیم.

وی گفت: از سوی دیگر در بازار ارز و و طلا نیز پیش‌بینی می‌شود قیمت‌ها به همین منوال و در همین سطوح باقی بمانند و در بازارهای جهانی نیز اتفاق خاصی نیزاز جمله کالاهای جهانی و نفت و نیز عرصه سیاسی در حال وقوع نیست و به نظر می‌رسد بازار سرمایه شرایطی متعادل، همراه با فراز و فرودهای معمولی پیش رو داشته باشید.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۷/۲۸ - ۱۳:۲۰ کد خبر : 61331

مطالب پیشنهادی

نظر شما

صدای شما