اقتصاد چین که با ثبات و امیدوار کننده است توانایی مقاومت در برابر باد و باران را دارد 

اداره ملی آمار چین چهارشنبه ۲۳ مرداد/ ۱۴ اگوست با انتشار داده‌های اقتصادی ظرف هفت ماه گذشته اعلام کرد که اقتصاد چین هنوز هم در یک محدوده معقول کار می کند و به طور کلی روند با ثبات خود را حفظ کرده و در عین حال به حرکت خود ادامه می دهد. 

با اشاره به تشدید پیوسته اصطکاک تجاری از سوی آمریکا و افزایش عوامل نامشخص خارجی، اقتصاد چین با مقاومت و انعطاف‌پذیری فوق العاده خود، آرامش و اعتماد خود را نشان داده ‌است.

با وجود آن که برخی شاخص های اقتصادی چین در ماه ژوییه در مقایسه با ماه ژوئن تا حدودی کاهش یافته ‌است، اما در هفت ماهی که گذشت اقتصاد چین هنوز هم در یک محدوده معقول کار می کند و سرعت آن با ثبات است. به عنوان مثال، در مدت زمان هفت ماه گذشته سال ۲۰۱۹، ارزش افزوده صنعتی بالاتر از اندازه تعیین شده (متعلق به موسسات صنعتی با درآمد سالانه بیشتر از ۲۰ میلیون یوان) و شاخص تولید صنایع خدماتی در مقایسه با دوره مشابه جداگانه ۵٫۸ درصد و ۷٫۱ در صد رشد کرده‌؛ میزان اشتغال تازه اضافه شده به ۸ میلیون و ۶۷۰ هزار نفر رسیده ‌است که زودتر از تاریخ پیش بینی شده است و ۷۹ درصد برنامه امسال را تکمیل کرده‌است؛ و قیمت مصرفی شهروندان نیز در مقایسه با دوره مشابه ۲٫۳ درصد افزایش یافته‌است.

شایان ذکر است که ظرف هفت ماه گذشته سال جاری، ساختار اقتصادی چین به طور مداوم بهبود یافته و گاه و بیگاه به نقاط درخشان دسترسی یافته ‌است. از منظر ساختار صنعتی، نرخ رشد شاخص تولید صنایع خدماتی در مقایسه با ارزش افزوده صنعتی بالاتر از اندازه تعیین شده ۱٫۳ درصد است و در عین حال، ارزش افزوده تولیدات فناوری پیشرفته در مقایسه با ارزش افزوده صنعتی بالاتر از اندازه تعیین شده ۲٫۹ درصد ‌است. این نشان می دهد که صنایع خدماتی مدرن به خوبی پیشرفت کرده و روند به روزرسانی صنایع آشکار است. از منظر ساختار تقاضا، نرخ رشد تولیدات پیشرفته و سرمایه‌گذاری خدمات فناوری پیشرفته در مقایسه با کل سرمایه‌گذاری‌ها جداگانه ۵٫۴ درصد و ۶٫۲ درصد بیشتر بوده؛ مبلغ فروش آنلاین کالاهای فیزیکی بیش از ۲۰ درصد رشد کرده‌است که نسبت آن در مبلغ کل فروش کالاهای مصرفی جامعه چین ۲٫۱ درصد بیشتر شده‌است. این نشان دهنده بهبود پیوسته ساختار تقاضا است.

در حال حاضر، رشد اقتصادی چین در میان اقتصادهای عمده‌ جهان هنوز هم در جایگاه بهترین ها قرار دارد و همچنان موتور قدرتمند برای رشد اقتصاد جهان محسوب می شود. مجله «فورچون» اخیرا فهرست ۵۰۰ موسسه قدرتمند جهان را منتشر کرد که در سال جاری، ۱۲۹ موسسه چین در این فهرست دیده می شود و برای نخستین بار از آمریکا فراتر رفته‌است. نیروی رقابتی بین المللی موسسات چین به طور روز افزون افزایش یافته و شاهد پیامدهای چشمگیر اصلاحات ساختاری چین در زمینه عرضه است. همان طور که بیش از ۲۰۰ چین‌شناس آمریکایی در یک نامه علنی با امضا اشاره کردند: مخالفت آمریکا نمی تواند از پیشرفت اقتصادی چین، گسترش سهم موسسات چین در بازار جهانی و ایفای نقش مهم‌تر چین در امور بین المللی جلوگیری کند.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۵/۲۴ - ۱۲:۳۱ کد خبر : 45603

مطالب پیشنهادی

نظر شما

صدای شما