لزوم ارسال تخلفات مالی سال ۹۳ شهرداری تهران به دستگاه قضا

رییس کمیته نظارت و مالی شورای شهر تهران بر لزوم ارسال تخلفات محرز در گزارش مدیریتی حسابرسی صورت‌های مالی سال ۱۳۹۳ شهرداری تهران به دستگاه قضا تاکید کرد.

به گزارش پیام فوری، مجید فراهانی امروز در یکصد و پنجاه و هفتمین جلسه علنی شورای شهر تهران در ارائه گزارش مدیریتی حسابرسی صورت‌های مالی سال ۱۳۹۳ شهرداری تهران، گفت: به موجب بند (ج) ماده ۴۴ آیین نامه مالی شهرداری ها و بند ۳۰ ماده ۷۱ قانون شوراهای اسلامی کشور ‌رسیدگی نهایی و ممیزی حساب شهرداری‌ها به وسیله‌ی شورای اسلامی شهر از طریق بررسی گزارش‌های مالی و گزارش حسابرسان مذکور و اعلام موارد نقض و تخلف به شهردار و پیگیری‌های لازم بر اساس مقررات قانونی انجام می گیرد.

وی افزود: حسابرسی از شهرداری تهران در سال ۱۳۹۳ توسط موسسه حسابرسی بهروزان حساب (دارای درجه کیفی ب بر اساس رتبه بندی جامعه حسابداران رسمی ایران) انجام شده است. موسسه بهروزان حساب گزارش حسابرسی صورت‌های مالی سال۱۳۹۳ شهرداری تهران را در تاریخ هفتم اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ طی نامه‌ای به شورای اسلامی شهر تهران ارائه می نمایند، متعاقبا پس از دریافت ما در کمیته بودجه و نظارت مالی شورا با بهره گیری از توان کارشناسان کمیته گزارش را که بالغ بر ۷۰۰ صفحه بود بررسی و در تاریخ ۱۹ خرداد ماه ۱۳۹۸، گزارش بررسی و پیش نویس مصوبه شورا در این رابطه را به کمیسیون برنامه و بودجه ارائه نمودیم که گزارش بررسی این کمیته و متن پیش نویس مصوبه در اختیار اعضای شورا قرار دارد.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران خاطر نشان کرد: حسابرس منتخب شورا با ذکر ۱۸ بند (بندهای ۴ تا ۲۱) به عنوان مبانی اظهار نظر مشروط بر مواردی که تحریف صورت‌های مالی و محدودیت در رسیدگی در مجموع و یا به تنهایی دارای اثر با اهمیت ولی غیر اساسی بر صورت مالی باشد گزارش حسابرسی خود را به صورت مشروط ارائه نموده است.

به گفته فراهانی، گزارش مشروط یک نوع اظهار نظر مقبول است اما به استثنای مواردی که در بندهای مبانی تعدیل اظهارنظر بنا به دلایل فوق ذکر شده و در بند اظهارنظر نیز استثنا شده باشد. علاوه بر این حسابرس منتخب شورا به استثناء آثار موارد مندرج در برخی بندهای گزارش  و همچنین به استثناء آثار احتمالی موارد مندرج در برخی بندهای دیگر صورت‌های مالی وضعیت مالی گروه و شهرداری تهران را در تاریخ ۲۹ اسفند ۱۳۹۳ و عملکرد مالی و جریان‌های نقدی گروه و شهرداری تهران را برای سال مالی منتهی به مزبور، از تمام جنبه های با اهمیت طبق استانداردهای حسابداری به نحو مطلوب ارزیابی نموده است.

فراهانی با اشاره به گزارش مدیریتی حسابرسی بیان کرد: گزارش مطلوب  یک نوع گزارش است که در مواردی که حسابرس به این نتیجه برسد که صورت مالی واحد مورد رسیدگی وضعیت مالی نتایج عملیات و تغییرات در وضعیت مالی را از تمام جنبه های با اهمیت طبق استانداردهای حسابداری به نحو مطلوب نشان می دهد، اظهارنظر مقبول یا تعدیل نشده موقعی صادر می گردد که صورت مالی عاری از تحریف با اهمیت باشد.

این عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: در ارزیابی  کلی صورت های مالی و گزارش حسابرس منتخب شورا در این باره ، عدم ارائه‌ی اسناد و مدارک مورد نیاز حسابرسان، ثبت نادرست حساب‌ها و عدم رعایت قوانین و مقررات  مکررا مشاهده شده است، در مواردی شهرداری تهران مصوبات و الزامات قانونی مصوب شورای اسلامی شهر تهران را نیز رعایت ننموده است.

وی تاکید کرد: در بررسی انجام گرفته توسط این کمیته با توجه به اصول علمی رسیدگی به گزارشات حسابرسی نسبت به تعیین ۱۳۲ تکلیف برای شهرداری تهران در برابر بندهای قابل تامل گزارش حسابرس پیش بینی شده است، قرائت گزارش حسابرس و ارائه آن به شهروندان یکی از راهکارهای شفافیت مالی از حیث نهادی و کاربردی ترین شیوه حراست از اموال عمومی است تا با پرسشگری شهروندان درباره مسائل مطرح شده در گزارشات حسابرسی زمینه نظارت عمومی بر عملکرد شهرداری بیش از پیش فراهم گردد.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در پایان اظهار کرد:  همچنین لازم است با همکاری کمیسیون نظارت و حقوقی شورا و بهره گیری از توان کارشناسان رسمی دادگستری تخلفات محرز در این گزارش مستند و برای رسیدگی از سوی رئیس محترم شورا به دستگاه قضایی ارسال گردد تا شورا گامی عملی در حراست از اموال شهروندان برداشته باشد.

انتهای پیام

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۵/۰۱ - ۱۳:۱۷ کد خبر : 39963

مطالب پیشنهادی

نظر شما

صدای شما