برگزاری جلسه توجیهی کاندیداهای پنجمین دوره انتخابات شورایاری ها در منطقه ۵ پایتخت

جلسه توجیهی کاندیداهای پنجمین دوره انتخابات شورایاری محلات ۲۹ گانه منطقه ۵ در مجموعه ورزشی شهید کاظمی با حضور مدیران شهری با استقبال بی نظیر مردمی برگزار شد.

نشست توجیهی کاندیداهای پنجمین دوره انتخابات شورایاری های محلات ۲۹ گانه در منطقه با حضور علیرضا محجوب نماینده مجلس شورای اسلامی ، ابراهیم امینی نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران ، افشین حبیب زاده و مجید فراهانی اعضای شورای اسلامی شهر تهران ، محمد رضا جوادی یگانه معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران ، فریدون حیدری شهردار منطقه ، معاونین و جمعی از مدیران در مجموعه ورزشی شهید کاظمی برگزار شد.
نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران : رای مردم برای ما قابل احترام است
امینی نائب رئیس شورای اسلامی شهر تهران، استقبال بی نظیر شهروندان منطقه را نشانگر علاقه مندی آنان در تصمیم گیری و حل مشکلات محلات ۲۹ گانه منطقه دانست و ضمن ابراز خرسندی برای مشارکت بی نظیر مردم گفت : شورایاری ها با توجه به نقشی که می توانند در توسعه کلان شهر تهران داشته باشند از اهمیت بالایی برخوردارند و به همین خاطر تلاش شورای شهر این است که نسبت به شهروندان اعتماد داشته و برای حضور افراد مشتاق در توسعه محلات زمینه را فراهم کند که خوشبختانه نام نویسی با استقبال خوب مردم به خصوص جوانان و بانوان همراه شد و در تخصص های مختلف افراد تاثیر گذار نام نویسی کردند و در همه رده های شغلی از معاون وزیر تا مشاغل پایین تر بوده است .
وی افزود : شورای پنجم تلاش دارد شرایط کاندیداها قابل اندازه گیری باشد و سلیقه ها موجب حذف نامزدهای انتخاباتی نشود و کسانی که بررسی می کنند، محدودیتی برای افراد ایجاد نکنند . تصمیم گیران به کاندیداها اعتماد کرده و براساس آنچه اظهار کرده اند، ملاک عمل است، مگر اینکه خلافش ثابت شود و قضاوت کلی بر دوش شهروندان است که در محلات به کاندیداها رای می دهند .
امینی در ادامه گفت : رای مردم برای ما قابل احترام است و حلقه ارتباط بین شهروندان و شورای اسلامی شهر و شهرداری، شورایاران هستند . که جایگاه ویژه ای دارند که پتانسیل محلی را معرفی کرده و هم مشکلات محلات را به مدیران انتقال دهند. و زمینه مشارکت عمومی را برای اداره محلات فراهم کنند.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران ضمن تشکر از همه کاندیداها ، امیدوار شد با مشارکت مردم برای توسعه محله محوری ، شاهد رشد کلان شهر تهران در عرصه های مختلف باشیم و در رقابتی دوستانه با جلب نظر شهروندان محلات برای حضور پرشور در انتخابات پنجمین دوره شورایاری ها پای صندوق های رای ، شاهد آرامشی دوستانه بوده و شورایاران کنار شورای شهر گام های اصلی برای توسعه تهران بردارند.
فراهانی : شورایاران با تعصب مثال زدنی پی گیر مشکلات محلات هستند
مجید فراهانی عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه این جلسه، از ظرفیت بزرگ حضور افراد محلی سخن گفت و شورایاران را افرادی خواند که برای بهبود عملکرد محله خود ، رفع مشکلات و مشارکت در حل مسائل و توسعه محله احساس مسئولیت کرده و با توجه به وضعیت ثبت نام که چند ساعت طول کشیده است شرکت کرده و برای به ثمر رساندن ایده خود ، فکر می کنند .
وی گفت : این ظرفیت بزرگی است که افراد محلی برای توسعه محل خود کاری کنند و ما باید از این ظرفیت ها در محلات بهره کافی را ببریم چه آنها رای بیاورند چه نیاورند ، با تهیه بانک اطلاعات افراد ثبت نامی و در اختیار گذاشتن اطلاعات آنان به شهرداران نواحی از حضور افراد استفاده کرده و انتظار این است در هر جلسه با دعوت از آنان ، از نظراتشان برای حل مشکلات مردم در حوزه های فرهنگی، فنی و عمرانی وشهرسازی استفاد شود .
فراهانی افزود : شورایاران محلات با تعصب مثال زدنی به پی گیری مشکلات محلات در تخصیص بودجه ها مشارکت کردند و اگر نبودند شاید اولویت های مدیریت شهری در مسائل دیگری قرار می گرفت و از کاندیداها خواست حتما عملکرد شورایاران موفق را در سایت شورا ملاحظه کنند.
وی گفت : ۴ توقع از شورایاران مردم دارم ؛ نخست اینکه برای حضور در شورایاری برنامه داشته باشید ، ایده هارا مکتوب کنید و آن چه به ذهنتان می رسد را بنویسید . دوم اینکه حتما اعتلاف مردمی تشکیل دهید، افراد علاقه مند را پیدا کرده و آن ها را مشارکت دهید و گروهی تصمیم بگیرید .سوم اینکه ، تجربیات پیشینیان خود را حتما مطالعه کنید و گزارش عملکرد آنها نگاه وسیعی به شما داده تا شورایاری پنجم همچون چوب امدادی شود تا برای حل مشکلات مردم چند قدم فرا تر برویم و چهارمین درخواستم این است که تبلیغات سینه به سینه را فراموش نکیند و از دوستان ، اقوام ، مدارس برای حضورپای صندوق رای تبلیغ کنید و بخواهید که به اعتلاف شما رای دهند. من شهادت می دهم که شورایاران نقش بسیار مهمی در پاسخگو کردن مدیران شهری ایفا کردند و امیدواریم نتایج این انتخابات ، موجب جلب رضایت مردم و رضایت الهی شود.
حبیب زاده: کاندیداها با دعوت عمومی رکورد دوره قبل را بشکنند
افشین حبیب زاده عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران نیز با اشاره به استقبال حدود ۱۲ هزار و سیصد نفر کاندید در محلات شهر تهران گفت : در این دوره تعداد اعضای اصلی شورایاری از ۷ نفر به ۹ نفر افزایش یافته و ۴ نفر عضو علی البدل می توانند در محلات باشند که این افراد به ترتیب آرای اتخاذ شده انتخاب می شوند و جمعا هر محله ۱۳ شورایار خواهد داشت.
وی افزود :کاندیداها می توانند از ۱۲ شب روز شنبه ، تا ۲۴ ساعت قبل انتخابات تبلیغات کنند و رای دهندگان بالای ۱۸ سال با در دست داشتن کارت ملی در شعبه های اخذ رای حاضر شوند.
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت : انتخابات سیستمی انجام شده و جمع بندی می شود و بلافاصله بعد از پایان انتخابات نتایج در هر محله اعلام می شود و به ساعت رای گیری که از ۸ صبح تا ۸ شب بوده و ۴ ساعت هم قابل تمدید است ، اشاره کرد. حبیب زاده گفت : مشارکت در دور گذشته در مجموع نیم میلیون نفر بوده و امسال برای افزایش این عدد ، به کمک مردم نیاز داریم تا در محلات تبلیغ کنند و با دعوت عمومی ، رکورد دوره گذشته را بشکنند و این نیازمند استفاده از بیلبورد ها ، تبلیغات برای تشویق عمومی در رای گیری است .
وی افزود : بعد از انتخاب شورایاران ، برای تشویق آنان ، برنامه داریم که دعوت کنیم تا در صحن شورا حضور یابند و از نزدیک ، مشکلات محلات را گزارش دهند .
حبیب زاده در ادامه تصریح کرد : اصلاحات اعمال شده در این دوره حداقل سن ۲۲ سال و حداکثر ۷۵ سال است و ستاد هماهنگی شورایاری ، کل انجمن شورایاری و کارگروه تخصصی سه رکن اصلی شورایاری ها است و در این دوره اگر شورایاران فاقد کار گروه باشند، موجودیت آن ها زیر سوال می رود.
وی به ۱۷ وظیفه مشخص شده شورایاران اشاره کرد و با قرائت ماده ۱۲ اصلاحیه مبنی بر این که” شورایاری محله با هدف ایجاد اجتماعات محلی و گروه های مردمی ، در جهت انسجام و مشارکت ساکنان مردم ، باید از مردم کمک بگیرند و مشورت و تصمیم سازی کنند ” گفت : از وظایف اصلی شورایاری تشکیل اجتماعات مردمی است و تصمیم سازی مبتنی بر نظر چند نفر اعضای شورایاری نباشد ، بلکه از افراد متخصص و دارای صلاحیت دعوت شود .
جوادی یگانه : منطقه ۵ دومین منطقه در ثبت نام کاندیداهای شورایاری است
جوادی یگانه معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران ، هم بزرگترین اجتماع انتخاباتی در منطقه ۵ را ستودنی دانست و اعلام کرد بعد از منطقه ۴ ، منطقه ۵ تهران با ۲۹ محله بیشترین میزان ثبت نامی را داشته است .
وی افزود : براساس سوالات مطروحه از طرف مردم ، باید بگویم که رای گیری الکترونیکی بوده و افراد در هر شعبه با ثبت فرد انتخابی در سامانه ، رای خواهند داد.
معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران گفت : اصرار شهردار و شورای اسلامی شهر این است که تا حد امکان همه فرصت رقابت داشته باشند و با تشکیل اعتلافات مردمی ، برای خود امکان تبلیغ ایجاد کنید و تا حد امکان از تبلیغات کاغذی استفاده نکنیدواز فضاهایی در سطح محلات نظیر سرای محلات و مساجد برای گفتگو با مردم بهره مند شوید زیرا این اصل ماجرا است که می خواهیم انجمن هایی ترکیبی تشکیل شده تا مشکلات محلات حل شود.
وی در ادامه افزود : مصوبه شورای شهر است که در امور صرفا محلی نظیر نامگذاری معابر و مرز بندی محلات، شورایاران حتما باید نظر دهند و نقش نظارتی و مشورتی را دارند و اعلام کرد امسال نیز همانند دوره چهارم همان شعب اخذ رای وجود دارد و هیچ شعبه اخذ رای حذف نشده است .
جوادی یگانه گفت : آمار انتخابات شورایاری منطقه ۵ ، ۱۱۸۵ ثبت نامی و ۱۱۴۴ نفر تایید صلاحیت شده است و ۳۱ رد صلاحیت داشته اند که ۲۵ در صد مشارکت خانم ها را شاهد هستیم و همه اقشار و حداقل دانشجویان با هرجنسیتی در محلات حضور فعال دارند.
فریدون حیدری شهردار منطقه، مشارکت شهروندان را نعمتی خواند که نصیب شده و افزود: باید قدردان این نعمت بود تا از افکار و نظرات شورایاران و کنشگران اجتماعی استفاده کردتا با تعامل شکل گرفته بین مدیران شهری و مردم ، مشکلات محلات رفع شود .
در این جلسه، بروشور و آیین نامه تبلیغات به حاضرین اعطا و پرسش و پاسخ صمیمانه بین مدیران شهری و کاندیدای شورایاری انجام شد .

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۴/۲۸ - ۱۶:۱۹ کد خبر : 39047

مطالب پیشنهادی

نظر شما

صدای شما