شرایط تأمین مالی طرح‌های حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت و گاز تعیین شد

نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای شرایط تأمین مالی طرح‌های حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی را تعیین کردند.

به گزارش پیام فوری، نمایندگان مجلس در جلسه علنی صبح امروز دوشنبه، ماده ۴ طرح حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه مردمی را به تصویب رساندند که بر اساس آن تأمین مالی طرح‌ها با رعایت شرایط زیر صورت می‌گیرد:

الف- سهامداران شرکت مجری موظفند حداکثر یک سال پس از دریافت مجوز، نسبت به واگذاری حداقل ۳۰ درصد سهم شرکت مجری از طریق عرضه سهام یا صندوق سرمایه‌گذاری پروژه در چهارچوب قوانین مربوط و یا انتشار اوراق بهادار قابل تبدیل به سهام اقدام کنند؛ در غیر این صورت وزارت نفت موظف است نسبت به ابطال مجوز خوراک آنها اقدام کند.

ب- تأمین مالی از طریق ابزارها و نهادهای مالی بازار سرمایه و تضمین بازپرداخت اصل و فرع مبالغ سرمایه‌گذاری شده توسط مردم طبق قواعد و مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار صورت خواهد گرفت. همچنین جهت تسهیل در فرآیند تأمین مالی از این طریق شرکت نفت ایران، بیمه‌ها و بانک‌های مجاز زیر نظر بانک مرکزی نیز می‌توانند پس از تأیید سازمان بورس اوراق بهادار در چهارچوب قانون به عنوان رکن ضامن ایفای نقش کنند.

پ- درخصوص آن دسته از دارایی‌هایی که تأمین مالی آنها از طریق صدور واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری پروژه جهت عرضه به عموم صورت می‌گیرد، هر گونه عوارض نقل و انتقال محاسبه می‌شود.

ت- درآمد حاصل از معامله دارایی به طرفیت صندوق سرمایه‌گذاری پروژه برای تأمین مالی از طریق عرضه عمومی اوراق بهادار با نرخ مالی صفر محاسبه می‌شود و به نقل و انتقال آن هیچ گونه عوارضی تعلق نمی‌گیرد. هزینه استهلاک ناشی از افزایش ارزش دارایی در خرید مجدد همان دارایی توسط فروشنده به هر نحوی که باشد، جزو هزینه‌های قابل قبول مالیاتی نخواهد بود.

انتهای پیام

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۴/۲۴ - ۱۲:۴۵ کد خبر : 38286

مطالب پیشنهادی

نظر شما

صدای شما