رای اعتمادی دیگر از سوی سرمایه گذاران خارجی به اقتصاد چین

وزارت بازرگانی چین امروز ۲۰ تیر/سرطان ۱۱ ژوئیه در آمار جدید خود خبر داد در نیمه اول سال جاری میلادی ۴۷۸ میلیارد و ۳۳۰ میلیون یوان سرمایه خارجی به کشور جذب شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۷٫۲ درصد افزایش داشته است. این رشد در حالی صورت گرفته است که چالش‌های بیشتری در اقتصاد جهانی مشاهده می‌شود و رشد شاخص FDI (سرمایه گذاری مستقیم خارجی) کندتر شده است. می‌توان گفت سرمایه گذاران خارجی یک رای اعتماد دیگری به اقتصاد چین داده‎اند.

در حال حاضر، با گسترش جریان‌های حمایت‌گرایی تجاری و یکجانبه‌گرایی، سرمایه‌گذاران خارجی نسبت به آینده سرمایه‌گذاری اطمینان کافی نشان نداده‌اند. شاخص FDI (سرمایه گذاری مستقیم خارجی) در سال گذشته در سطح جهان به میزان ۱۳ درصد کاهش یافت اما در چین رشد ۴ درصدی داشت. در نیمه اول امسال نیز این شاخص در چین همچنان بر خلاف رویکرد جهانی آن، رو به رشد گذاشته و برای بار دیگر جذابیت خاص اقتصاد چین را به اثبات رسانده است.

افزایش سرمایه ورودی به چین نشان می‌دهد اقتصاد چین انعطاف‌پذیر است و آینده خوبی دارد. بانک جهانی در گزارش ماه ژوئن خود پیش‌بینی رشد اقتصادی جهان برای سال جاری و سال آتی میلادی را کاهش داده اما ییش‌بینی این سازمان از رشد اقتصادی چین تغییری نکرده است.

چین با بازتر کردن درهای خود به روی جهان و بهینه سازی محیط بازرگانی خود، خیال شرکت های خارجی را راحت کرده است. اقدامات چین در این راستا عبارتند از: کاهش تعرفه عوارض گمرکی، انقباض فهرست منفی دسترسی سرمایه گذاران خارجی، تصویب قانون سرمایه گذاری بازرگانان خارجی و اعلام تدابیر جدید برای بازتر کردن درهای کشور به جهان در نشست سران گروه بیست در اوساکای ژاپن.

با وجود گسترش حمایت‌گرایی تجاری در جهان، سرمایه‌گذاران خارجی نه تنها از چین خارج نشده‌اند بلکه در حال افزایش میزان سرمایه‌گذاری خود هستند چرا که می‎بینند اقتصاد چین فرصت‌های فراوان برای آنان به همراه دارد. انتظار می‌رود همه شرکت های خارجی که مایل به رشد مشترک با اقتصاد چین هستند، فرصت های بیشتری را در جریان تعمیق اصلاحات و بازتر شدن درهای چین به روی جهان پیدا کنند.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۴/۲۰ - ۲۲:۲۳ کد خبر : 37244

مطالب پیشنهادی

نظر شما

صدای شما