نمایشگاه مشترک «درخشش تمدن آسیایی» در موزه ملی چین گشایش یافت

نمایشگاه مشترک « درخشش تمدن آسیایی» در موزه ملی چین با مشارکت ۲۲ کشور آسیایی از جمله جمهوری اسلامی ایران گشایش یافت.

به گزارش پیام فوری، در این نمایشگاه از موزه ملی ایران ۱۵ اثر از دوره هخامنشی تا دوره صفویه انتخاب شد. قدیمی‌ترین اثر لوح بنای یادبود داریوش از شوش است که متعلق به  حدود ۵۲۰ پیش از میلاد است که قلمرو اولین امپراطوری تمدن آسیا و جهان معرفی شده است.

آثاری از ریتون‌های دوره اشکانی، شیشه‌ هلی ساسانی، چینی‌های آبی و سفید،  سفال و کاشی زرین فام از محوطه‌هایی چون تخت سلیمان، گرگان، حاجی آباد فارس، شوش و … جهت نمایش در این رویداد انتخاب شده‌اند.

آثار؛ شواهد روشنی بر ارتباطات گسترده فرهنگی، اقتصادی بین دو کشور ایران و چین را نشان می‌دهد. انتخاب این آثار مورد توجه ویژه  وزیر  فرهنگ و گردشگری چین قرار گرفت.

کشاورز زاده سفیر ایران در جمهوری خلق چین و جبرییل نوکنده رییس کل موزه ملی ایران در آیین گشایش این نمایشگاه حضور داشتند .

نمایشگاه درخشش  تمدن آسیایی از  ۲۳ اردیبهشت تا ۲۰ مرداد  ۱۳۹۸ در موزه ملی پکن دایر خواهد بود.  نمایشگاه همه روزه از ساعت ۹تا ۱۷ به استثنای دوشنبه‌ها میزبان  علاقمندان است. پیش بینی می‌شود در این مدت بیش از یک میلیون نفر از آثار فاخر کشورمان بازدید و با فرهنگ و تمدن ایران آشنا شوند.

انتهای پیام

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۲/۲۴ - ۱۰:۴۸ کد خبر : 22131

مطالب پیشنهادی

نظر شما

صدای مردم

شما می توانید نظرات خود را با پیام فوری در میان بگذارید

ارسال نظر شما